Murat Canbaz
Murat CanbazDijital Dönüşüm Danışmanı
EURODMC Kurucusu, Dijital Pazarlama ve E-Ticaret uzmanı

Sevgili dostlarım, değerli müşterilerim, saygıdeğer iş ortaklarım, sektör paydaşlarım;

2002 yılında çok büyük heves ve enerji ile bir bilişim şirketi kurarak Türkiye’nin ilk dijital ajanslarından biri olan D4D markasını oluşturduk. Enerjimiz ve kendimize güvenimiz o kadar yüksekti ki kısa zamanda Türkiye’nin en önde gelen markalarına proje yapmaya başladık.

2 kişi başladığımız bu önü görünmeyen uzay yolculuğuna kimi zaman tek başımıza, kimi zaman 100 kişiye varan proje ekipleriyle devam ettik. Çok eğlenceli projeler yaptık. Kendimiz eğlenelim diye birkaç haftada kodladığımız siteler, birkaç ayda milyonlarca kayıtlı kullanıcı seviyelerine ulaştı. Rakiplerimiz E-ticaret’i keşfederken biz müşterilerimize F-Ticareti M-Ticareti anlattık.

O kadar çok çalıştık ki 1.000 e yakın web sitesi kurmuşuz bu arada, 400 den fazla şirkete iş yapmışız, onbinlerce toplantı, yüzbinlerce e-mail yazışması dönmüş mail kutularımızda. İlk çıktığımız gün ana odağımız olan “butik hizmet” anlayışını son güne kadar sürdürmeye çalışmışız. Belki yüzlerce kez hata yapmış olabiliriz. Ama tüm hatalarımızdan da ders çıkartıp bir sonraki projedede bu hatayı bir daha yapmayacağımıza yemin de etmişiz.

Yaptığımız en büyük hata ise butik olabilme kaygısıyla (kendi adıma) kurumsallaşamamak olmuştur. Kurumsal iletişim seminerleri veren, tüm hayatı hizmet sektöründe geçmiş bir adamın kurumsallaşamaması evet büyük hataydı. Ama butik hizmet anlayışı bunu gerektiriyordu. Kuralları her müşteriye göre onun istediği gibi esnettik, gündüz nazlanan personele “gece yaparsın çocuğum” diyerek, gece 11:00 de öylesine attığı bir maile yanıt alamayan müşterinin sabahın 03:00 ünde “neden mailime dönmedin?” sorularına bile hep butik çözümler ürettik.

14 Yılda hem şirket yönetimi, hem hizmet ve proje akışı hem de personel gaz alımları konusunda çok şey öğrendik. Ama artık D4D bunları taşıyamıyor. Bu ve benzeri nedenlerle 14 yıldır çocuğum gibi büyüttüğüm, D4D Dijital Marka Çözümleri Ltd. Şti. ni 26 Ocak 2016 tarihi itibariyle devrederek ilişiğimi kesmiş bulunuyorum.

2011 yılında sadece kişisel danışmanlık taleplerine yanıt verebilmek amacıyla kurduğum EURODMC‘ yi sektörde öğrendiklerimle büyütmeye karar verdim.

EURODMC Start-up girişim projeleri ve e-ticaret tabanlı oluşumlar için ekipler kurup, yöneterek, bunca yıllık bilgi birikimini çok iyi kullanıyor. Projelerin içine dahil olarak alışılmadık bir proaktif danışmanlık hizmeti sunuyor.

Bundan sonra bu “bilgi merkezli” oluşum etrafında çok daha büyük işlerle birlikte olacağız.

Sevgilerimle,

Murat Canbaz

murat@euro-dmc.com

www.euro-dmc.com