Pek çoğunuzun “E-ticarette yeni bir kavram” olarak düşünmesi doğal. Bu kelimeyi ilk duyduğumuzda Facebook uzerinden ürün satmak akla geliyor. Kısmen doğru da…
F-Ticaret, yani SOSYAL TİCARET ürün veya hizmetlerin ticaretinde alışverişçiler arasında iletişim yaratan online aktiviteler (kullanıcı yorumları, en çok alınan ürünler vs) çok yeni bir kavram değil. 2005 yılında Yahoo tarafında ortaya atılmış ve e-ticarette yeni bir dönem açılmasına da neden olmuştur. F-ticaret Tanımını: ürün/hizmet satışlarınızı arttırmak için Facebook Ekosistemini kullanmak olarak yapabiliriz.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla kullanıcıları klasik e-ticaret sitelerine reklam v.b araçlarla yönlendirmek ve e-ticaret sitesi içinde tutmak gittikçe zorlaştı. Sepet Ekle, Satın AL komutları kullanıcıların alışveriş yapma güdülerini harekete geçirmiyor. Bunun nedeni ise internet kullanıcılarının deneyimlerinin ve etkileşimlerinin zenginleşmesidir. Elbette ki bu deneyim ve etkileşimin sebebi ise sosyal ağ kullanımın arkadaş bulmaktan öteye gitmesidir.

Facebook, F-ticarete olan katılımın bu denli düşmesine rağmen, hala ”satın al” ve ” sepete ekle” buton uygulamalarını aktif şekilde tutuyor. Araştırmaya katılan Amerikan şirketlerine göre, bu butonların efektif biçimde kullanılacağı platform, kendi web siteleri. Daha açık ifadeyle, şirketler sosyal marka algısı oluşturabilmek için Facebook’da yer alırken, F-ticareti kullanmanın doğru tercih olmadığını düşünüyorlar.