Murat Canbaz
Murat CanbazDijital Dönüşüm Danışmanı
EURODMC Kurucusu, Dijital Pazarlama ve E-Ticaret uzmanı

Okullarda zorunlu ders olarak önerilmesinin ardından Osmanlıca artık MEB tarafından da öğrenilmesi önerilen bir dil olarak kabul ediliyor.

Peki Osmanlıca’yı öğrenmek o kadar kolay mı? Osmanlıca’da her harfin bir sese karşılık gelmesinin yanı sıra, o harfin kelimenin başında ortasında ya da sonunda yer alması hem yazımıda hem de okunuşunda farklılıklar gösteriyor.

Bilişim sektöründe 20 yılda pek çok ilke imza atan tasarımcı Murat Canbaz, Osmanlıca dilinin bu yükselişini ve dijital ortamda yeterli kaynağın olmadığını farkederek, bu alanda veri toplamaya başlamış. 2015 yılında yaklaşık 200 binin üzerinde bir kaynağa ulaşan bu verileri, yine Osmanlıca dilinde sözlük anlamına gelen Lugat’dan yola çıkarak www.luggat.com adlı siteyi oluşturup aynı marka altında geliştirdiği sözlük yazılımı ile birleştirmiş.

Amacının luggat.com altında “Osmanlıca konusunda en güvenilir ve en geniş kapsamlı kaynağı oluşturmak” olduğunu söyleyen Murat Canbaz, sitenin belli bir olgunluğa ulaştığında kullanıcı katılımlı içerik kapsamında çok çeşitli ve zengin bir içeriğe sahip olacağını da müjdeliyor.

luggat.com çok yeni bir site olmasına ve bugüne kadar hakkında hiçbir şekilde haber yapılmamış olmasına ve hiç reklam yapmamış olmasına rağmen kullanıcı tarafından çok kısa sürede benimsenmiş ve kulaktan kulağa yayılmış. Ağırlıklı olarak gençler tarafından hızla benimsenen site kullanım kolaylığı ve sağladığı doğru ve güvenilir sonuçlarıyla vazgeçilmez olmuş.

Siteye hergün ortalama 6 bin ila 12 bin arasında yeni kullanıcı geliyor. Aylık 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ücretsiz hizmet sağlayan luggat.com un 20 milyonun üzerinde sayfa gösterimi var.

Kullanıcılarının yaş ortalamasına bakıldığında %65’inin 30 yaşın altında olduğunu belirten Canbaz, özellikle gençlerin Osmanlıca’ya olan ilgisinin oldukça dikkat çekici olduğunu belirtti.