Murat Canbaz
Murat CanbazDijital Dönüşüm Danışmanı
EURODMC Kurucusu, Dijital Pazarlama ve E-Ticaret uzmanı

M-Ticaret’in açılımı adından da anlaşılacağı üzere “Mobil Ticaret”in kendisidir. Mobil Ticaret, akla ilk gelen alışveriş sitelerine cep telefonlarımız vasıtasıyla girebileceğimiz gerçeğinden çok daha geniş bir vizyona sahiptir.

M-ticaret, “mobil telefon veya benzeri araçlar  yardımıyla yapılan, mal ve hizmetlerin satın alınması ve ücretlerinin ödenmesi işlemlerine verilen genel bir tanımdır. M-ticaret, e-ticaretin biraz daha genişlemiş bir durumudur. Çünkü m-ticaret, kullanılan mobil teknoloji sayesinde PC ve TV gibi araçların sabitlik kısıtlarını ortadan kaldırmaktadır. M-ticaretin sahip olduğu potansiyel, mal ve hizmet alışveriş alışkanlıklarını kökten değiştireceği açıkça görülmektedir.

Mobil ticaret iki şekilde sonlanır; biri mobil aplikasyon üzerinde başlar ve ödemeyi yine mobil aplikasyon üzerinden tamamlatır. Diğer sistemde ise alışveriş bilgisayarda başlar, sadece ödeme kanalı olarak cep telefonuna yönlendirme yapılır, sonrasında alışveriş yine bilgisayarda tamamlanır (mobile-checkout).

Loreal, New York’taki taksilerin içinde gösterdiği videolardan bar code ile anında müşterilerinin güzellik ürünlerini satın alabilmelerini sağlıyor. 

Pekçok marka artık basılı ilanlarında QR Kod kullanıyor.Kenneth Cole, Babalar Günü için gazete ilanlarından anında satış yapabilmek için ilandaki ürünlerin yanına kod yerleştirdi. 

BTK verilerine göre Türkiye’deki mobil internet trafiği 2011 yılında bile yüzde 359 artış gösterdi.

DORInsight’ın hazırladığı rapora göre de 2012 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin ev ve işyeri dışında internete kablosuz olarak bağlanmak için %23,7’si cep telefonu veya akıllı telefon, %15,6’sı dizüstü bilgisayar (laptop, notebook veya netbook), %1,3’ü ise dokunmatik ekranlı tablet bilgisayar kullanmış. (Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu) Aynı raporda bir başka gerçek daha var: “2012 yılının ikinci çeyreğinde toplam internet aboneliğinde, bir önceki üç aylık döneme göre %10,2 artış gerçekleşmiş olup; fiber, kablo ve özellikle mobil abonelerin artmasıyla birlikte internet abone sayılarındaki genel artış eğilimi de devam etmiştir.”

M-Ticaret Uygulamaları 

 • SMS/MMS: Katıl Kazan Kampanyaları, TV İçerik Oylama, Banka Hatırlatmaları
 • Mobil Kuponlar: Cebinize gelen kupon ile fiziksel mağazalarda indirim kazanma
 • Mobil Siteler: Mobil tarayıcılara göre optimize edilmiş, mobil internet kullanıcı deneyimini arttıran siteler
 • Mobil Oyunlar: Kullanıcı etkileşimini arttıran, sosyal paylaşımlı oyunlar
 • Mobil Reklam: Markaların oyunlarda, mobil sitelerde, uygulamalarda görüntülenen ücretli reklamları
 • Mobil Uygulamalar: Hepimizin bildiği mobil cihazlarımıza indirdiğimiz ücretli/ücretsiz uygulamalar. Apple App Store, Android Market…
 • Konum Bazlı Servisler (LBS): Foursquare, Facebook Places gibi uygulamalar yardımıyla, operatörlerin LBS sistemlerinin yardımıyla ya da GPS ile kullanıcının konumuna bağlı yapılan iletişim çalışmaları.
 • Mobil Ticaret: Mobil ödeme sistemleri, Mobil bankacılık, Near Field Communications (NFC), Fiyat Karşılaştırma
 • Mobil Search: Google Mobile Ads, Mobil Arama Optimizasyonu
 • QR Kod: Taratıldığında belli bir siteye/video’ya yönlenen barkodlar, mobil bilet uygulamaları
 • IVR (Interactive Voice Response) : Ses bazlı mobil reklam